wtorek, 5 kwietnia 2022

Proste rękawiczki bez palców na szydełku - opis wykonania

Planując ten post miałam wrażenie że już się spóźniłam. Piękna pogoda w marcu sugerowała szybką i ciepłą wiosnę. No cóż, jak to mówią kwiecień plecień i znowu mamy zimno. Tak więc post z wzorem na rękawiczki bez palców tzw. mitenki będzie jeszcze na czasie 😀. 


 


Wykonanie takich rękawiczek jest bardzo proste. Do ich stworzenia potrzebujemy oczywiście włóczkę i szydełko. Ja użyłam yarn art jeans i szydełko 2 i 3 mm. Do tego nożyczki i igła opcjonalnie do schowania nitek.

Ściągacz:
 


szydełkiem 2 mm:

Rz 1) 
20 oczek łańcuszka; odwracamy robótkę

Rz 2-32) 
19 półsłupków robionych pod jedną, tylną nitkę i 1 oczko łańcuszka (tzw. zwrotne); po zrobieniu każdego rzędu obracamy robótkę
 
Pierwszy i ostatni rząd powstałej robótki łączymy oczkami ścisłymi, także łapiąc oczka za tylko jedną nitkę.
 
Oczywiście ilość rzędów w ściągaczu naszej rękawiczki jest uzależniona od szerokości naszej dłoni, przy tym należy też pamiętać, że ściągacz może ulec rozciągnięciu więc nie należy robić go za szerokiego.
 
 
Dalszą część rękawiczki będziemy "na około" robić ściegiem V i szydełkiem 3 mm.

Pierwszy rząd naszych V będziemy "zaczepiać" o ściągacz w miejscu gdzie robione były oczka zwrotne. Przy 32 rzędach ściągacza powinno nam wyjść 16 takich widocznych widocznych oczek.

W dalszej części tekstu słupek oczko słupek zastąpię skrótem/symbolem \*/ 
(x oznacza ilość powtórzeń motywu).

Rz 1)
3 oczka łańcuszka (w zastępstwie za 1 słupek) oczko łańcuszka (rozdzielające), słupek w tym samym miejscu; w kolejnym oczku zwrotnym - słupek-oczko łańcuszka-słupek ; powtarzamy jeszcze 14 razy
łączymy oczkiem ścisłym w miejscu 3 oczka z oczek zastępujących 1 słupek; przechodzimy kolejnym oczkiem ścisłym na oczko rozdzielające i wyprowadzamy oczka łańcuszka zaczynające kolejny rząd
 
Rz 2-4) 
powtarzamy rząd 1 - czyli w każdym z tych rzędów mamy po 16 x \*/ 
(każdy rząd zaczynamy od 3 oczek łańcuszka zamiast 1 słupka) 
 
Rz 5) 
robimy 6 x \*/ tak jak poprzednio; siódme \*/ zrobimy pomiędzy szóstym i siódmym \*/ z rzędu 4; następnie do końca rzędu pracujemy normalnie; słupki opieramy na oczkach rozdzielających z poprzedniego rzędu (po wykonaniu mamy 17 \*/)
 
Rz 6)
17 x \*/ (wszystkie \*/ opieramy o oczka z poprzedniego rzędu)

Rz 7)
 
robimy 6 x \*/ tak jak poprzednio; siódme \*/ zrobimy na łączeniu szóstego i siódmego \*/ z rzędu 6; następnie do końca rzędu pracujemy normalnie; słupki opieramy na oczkach rozdzielających z poprzedniego rzędu (po wykonaniu mamy 18 \*/)

Rz 8)
14 x \*/ ; opuszczamy 4 ostatnie \*/ z poprzedniego rzędu i od razu łączymy z pierwszym \*/ oczkiem ścisłym w miejscu 3 oczka z oczek zastępujących 1 słupek; w ten sposób powstało nam rozdzielenie rękawiczki na kciuk

Rz 9-13)
 14 x \*/


Zabezpieczamy i chowamy nitki.  Drugą rękawiczkę robimy identycznie.
 
Nasze rękawiczki są gotowe :)

Kolorystyka rękawiczek zależy tylko od naszej wyobraźni. Zapewne wyjdą piękne w każdym zestawieniu. 
 
Poniżej zdjęcia rękawiczek które wykonałam.








niedziela, 3 kwietnia 2022

Jajka wielkanocne na szydełku w technice siatkowej filet

Dzisiaj chciałabym przedstawić prosty wzór na szydełkowe pisanki w technice filet, czyli wzór siatkowy oparty na kratkach pełnych i pustych. 



Do tego wzoru użyłam jajka akrylowe 8 cm; resztki kordonków maxi w kolorze białym i écru, szydełko 1,5 mm oraz nożyczki i opcjonalnie igła do wykończenia. 




Zaczynamy od wykonania 8 oczek łańcuszka. 




Łańcuszek zamykamy w kółeczko.



Na kółeczku wykonujemy pierwsze okrążenie czyli 24 słupki.

*pierwszy słupek zawsze robimy jako 3 oczka łańcuszka, a na koniec okrążenia w 3 oczko będziemy zaczepiać oczko ścisłe i wychodzić do okrążenia następnego*




W okrążeniu nr 2 ponowienie wykonujemy 24 słupki, każdy słupek rozdzielamy 1 oczkiem łańcuszka.




W okrążeniu nr 3 zwiększa się liczba oczek łańcuszka czyli robimy 24 słupki, a między nimi 2 oczka łańcuszka. 




Od okrążenia nr 4 zaczynamy wyrabianie konkretnego wzoru.  Klika przykładów załączyłam poniżej:










*Jako kratkę pustą robimy słupek, 2 oczka łańcuszka i słupek, a jako kratkę pełną zamiast oczek łańcuszka w środku robimy 2 słupki. Pierwszy słupek każdej kratki jest ostatnim słupkiem poprzedniej.*

Dla zobrazowania przerobienia kratek na słupki i oczka łańcuszka załączam taki przykład:





Po zrobieniu 9 okrążeń nasze jajko wygląda tak:





Robótkę zostawiamy już na jajku. W kolejnym okrążeniu zaczynamy powoli nasze jajko zwężać. Wykonujemy 24 słupki rozdzielone 1 oczkiem łańcuszka. Słupki stawiamy równo z kratką wytyczoną w poprzednich rzędach. Jeśli w poprzednim rzędzie były kratki pełne słupek stawiamy co 3 słupek z poprzedniego rzędu. 




W następnym rzędzie robimy tylko 24 słupki jeden za drugim. 




W ostatnim rzędzie redukujemy liczbę słupków do 12. Robimy słupek na co 2 słupku z poprzedniego rzędu. 




Możemy już odciąć nitkę z dłuższym zapasem. Nawlekamy ją na igłę lub za pomocą szydełka przeciągamy między oczkami. Na koniec zaciskamy alby jak najbardziej zredukować powstały otwór. 




Zabezpieczamy i odcinamy końcówkę nitki. Nasza pisanka jest gotowa 🙂